Poradce při výběru

Kde se cívky používají a jaké mají parametry?

vyhybka2

Cívky se používají v elektronických obvodech. Především v reproduktorových výhybkách, případně v měřících zařízení. Každá cívka má svoji indukčnost (mH) a vnitřní elektrický odpor (ohm). Indukčnost cívky je dána počtem otáček na kostře a také rozměrem kostry. Vnitřní odpor je závislý na průměru použitého drátu, čím tenčí drát a čím více otáček, tím vyšší odpor.

Pro názornost uvedu vzorový příklad: cívka o indukčnosti 1mH na kostře o průměru 47mm, pokaždé vinuta jiným průměrem drátu, odpor budeme měřit na frekvenci 1kHz. Při vinutí drátem průměru 0.5mm by tato cívka měla elektrický odpor 1.62ohm, při použití drátu průměru 0.85mm by byl odpor 0.67ohm a u ještě silnějšího drátu 1.00mm naměříme odpor pouze 0.53ohm. S tím souvisí i zatížitelnost cívky, platí úměra, že čím větší průměr drátu, tím vyšší zatížitelnost.

Co nabízím?

civky2

Vyrábím na zakázku cívky vinuté lakovaným měděným drátem na plastové kostry se vzduchovým jádrem.
V eshopu si můžete zvolit průměr použitého drátu a indukčnost. Používám dráty těchto průměrů 0.5mm, 0.85mm, 1.00mm, 1.25mm. Plastové kostřičky vyráběné na termolisu vnějších průměrů 47mm, 58mm, 70mm a 77mm. U drátů uvádím jejich průměr (mm), nikoliv průřez (plocha v mm2). Vyrobená cívka má šítek s informací o indukčnosti a průměru drátu. Cívka má standardně vyvedené volné konce o délce zhruba 10cm a vinutí je zabandážované elektrikářskou páskou, takto máme jistotu, že dorazí k zákazníkovi v naprostém pořádku.

kostry2

Výroba a měření

merak3K navíjení cívek vlastním jednoúčelový přesný CNC stroj, díky němuž jsem schopen vytvářet jak kusovou výrobu, tak i sériovou s vysokou přesností a opakovatelností. Pro měření indukčnosti i vnitřního odporu cívek používám přesný RLC můstek Der EE DE-5000 s čtyřvodičovými

měřícími hroty, eliminující rezistenci a indukčnost samotných měřících kabelů. Standardně měřím indukčnost a vnitřní odpor cívek na frekvenci 1kHz, ale vzduchové cívky jsou velmi lineární, tak vykazují takřka identickou hodnotu napříč všemi slyšitelnými frekvencemi. Výrobou se zabývám již 10let, začínal jsem na čistě mechanických strojích Somet NV165, které ale nebyly vhodné na časté přenastavování a kusovou výrobu.

Technické parametry navíječky:

plně programovatelná jednovřetenová CNC navíječka
3-fázový motor 750W (hlavní motor brushless DC + pomocný krokový servo motor)
průměr drátu: 0.2-3.0mm
otáčky variabilní: max. 1500 ot/min.

navijecka